‘Eski Paraları’ Değiştirmek İçin Bankaya Koştular

0
1339
'Eski Paraları' Değiştirmek İçin Bankaya Koştular

Tedavülden kaldırılan 6 sıfırlı banknotların 31 Aralık’ta zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle çok sayıda kişi, ellerindeki paraları değiştirmek için banka şubelerinde yoğunluk oluşturdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB), 31 Aralık 2005’te tedavülden kaldırılan 6 sıfırlı paralar için tanınan 10 yıllık zaman aşımı süresinin bu ayın sonunda dolacağının hatırlatılması üzerine çok sayıda vatandaş, ellerinde kalan paraları değiştirmek için bankalara koştu.

Dolaşımdan 31 Aralık 2005 yılından itibaren kaldırılan 250 bin, 500 bin, 1 milyon, 5 milyon, 10 milyon ve 20 milyon liralık banknotların 10 yıllık zaman aşımı süresi, 31 Aralık 2015 günü mesai saati sonunda bitecek.

Bursa’da çok sayıda vatandaş, TCMB ve Ziraat Bankası şubelerine giderek ellerinde kalan “6 sıfırlı” banknotları yenileriyle değiştirdi. Aralık ayı bitmeden eski paraları değiştirmek için banka şubelerine giden vatandaşlara, 1 milyon liralık banknot karşılığında madeni 1 lira verildi.

“Eski banknotların tutarı 337 milyon 993 bin lira”

TCMB’nin 2015 Kasım ayı sonu verilerine göre, değiştirilmesi gereken ve kullanımda olmayan “6 sıfırlı” ve “YTL” ibareli 103 milyon 315 bin 470 adet banknot bulunuyor. Söz konusu banknotların toplam tutarı ise 337 milyon 993 bin lira olarak hesaplanmakta.

“Sandıkta unuttum”

Banka şubesine gelen vatandaşlardan Müzeyyen Dinç, eşinden habersiz birikim yapmak için sandıkta biriktirdiği paralarını değiştirmek için geldiğini söyledi.

Yıllarca sandıkta unuttuğu paralarını getirdiğini belirten Dinç, “Televizyondan 6 sıfırlı paraların değişimi için son günler olduğunu öğrendim. Gideyim, değerlendireyim paramı dedim ve geldim. Ancak bazı paralarımın son tarihi geçtiği için değişim yapmadılar. Otobüs param bile çıkmadı, hüsrana uğradım” diye konuştu.