Güneşin 10 Şaşırtıcı Özelliği

0
1533

Güneş, Güneş Sistemi’nin merkezinde yer alan yıldızdır. Orta büyüklükte olan Güneş tek başına Güneş Sistemi’nin kütlesinin % 99,8’ini oluşturur.

Güneş, dünyanın aydınlatılmasında ve ısınmada rol oynamaktadır.

10Hava Sıcaklığı Düşecek

Güneşin 10 Şaşırtıcı Özelliği

Eğer Güneş 1 hafta ortadan kaybolsaydı, Dünya’nın sıcaklığı bir hafta için havanın sıcaklığı -17.78 °C kadar düşerdi. 1 yıl içinde -75°C ve daha uzun süreler sonra -240°C sabitlenirdi.

9Su Kaynağı Kalmayacak

Su Kaynağı Kalmayacak

Güneş’in sıcaklığı zamanla artıyor ve her bir milyar yılda %10 daha fazla ışık verir hale geliyor. Bu demek oluyor ki milyarlarca yıl sonra Dünya üzerinde su kaynağı kalmayacaktır.

8Yoğun Gaz Kütleleri Oluşacak

Yoğun Gaz Kütleleri Oluşacak

Güneş’in %72’si hidrojenden, %26’sı helyumdan, %2’si ise diğer elementlerden oluşmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, bu yoğun gaz kütleleri Güneş Sistemi’ndeki kütlelerin %99’unu oluşturuyorlar.

7Güneş Sistemi Isınacak

Güneş Sistemi Isınacak

Güneş etrafına inanılmaz derecede enerji saçar ve böylece Güneş Sistemi ısınır. Güneş’in bu füzyon işlemi sırasında her saniye 700 milyon ton hidrojen 695 milyon ton helyuma ve 5 milyon ton gama ışınımı biçiminde enerjiye dönüşmektedir.

6Güneşin Atmosferi Yüzeyden Daha Sıcaktır

Güneş'in Atmosferi Yüzeyinden Daha Sıcaktır

Güneş’in atmosferi yüzeyinden daha sıcaktır, yaklaşık olarak 9700°C kadar. Güneş’in yüzeyi ise 5700°C civarındadır. Corona sıcaklığının ise 1.000.000°C civarında olduğu tahmin ediliyor.

5Dünya’da Gündüzler Olmayacak

Dünya'da Gündüzler Olmayacak

Güneş Samanyolu galaksisinin merkezinden tahmini 30.000 ışık yılı mesafededir.Samanyolu galaksisinin etrafında saniyede 250 km hızla dönmesine rağmen, Güneş’in bir turu yaklaşık 240 milyon yıl sürmektedir.

4Güneş Gazlardan Oluştuğu İçin Dönme Hızı Değişecek

Güneş Gazlardan Oluştuğu İçin Dönme Hızı Değişecek

Güneş gazlardan oluştuğu için, Güneş üzerindeki farklı kısımlar farklı hızlarda dönmektedir. Ekvator kısmı yaklaşık olarak 25 günde bir, kutup kısımlarıysa yaklaşık olarak 36 günde bir dönmektedir. Bazı gezegenlerde ve uydularda, Güneş’in asla batmadığı yerler vardır.  Bunun sebebi Güneş’le olan açı ilişkisidir.

3Dünya Güneş Enerjisinden Yararlanamayacak

Dünya Güneş Enerjisinden Yararlanamayacak

İnsanoğlunun Güneş’in dışarıya verdiği enerjiye denk bir enerji üretebilmesi için her saniye yaklaşık olarak 100 milyar dinamit patlatması gerekir.

2Güneş Ömrünün Yarısını Tamamladı

Güneş Ömrünün Yarısını Tamamladı

Uzaybilimcileri Güneş’in 4.59 milyar yıl önce oluşmaya başladığını ve Güneş’in ömrünün tahmini olarak yarısının bittiğini düşünüyorlar.

1Güneş Her Şeyi Yok Ederek Sönecektir

Güneş Her Şeyi Yok Ederek Sönecektir

Bundan 5 milyar yıl sonra, Güneş “kırmızı dev” haline gelecek ve etrafındaki herşeyi yok ederek ebediyen sönecektir.