Seçim Yasakları Ne Zaman Başlıyor

0
1497
Seçim Yasakları Ne Zaman Başlıyor

Yüksek Seçim Kurulunun 1 Kasım’da olucak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için belirlemiş olduğu seçim yasakları uygulamasına başlandı.

Yüksek Seçim Kurulunun kararına göre, propaganda serbestliği ve bazı yasaklar, oy verme gününden bir gün önce 18.00 suları arasında sona erecek.
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar internet sitesi veya sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla propaganda yapabilecekler.

Vatandaşların, e-posta adresleri, telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderemeyecek fakat siyasi partiler mesaj gönderebilecek.

Oy gününden önceki 10 günlük zamanda, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırma, anketler, telefonlar aracılığıyla “mini referandum” gibi adlarla bir siyasi partinin yada adayın hakkında vatandaşın oyunu etkileyecek şekilde yayın yapılması yasak olacak.

Yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından yapıldığının açıklanması zorunlu olacak. Bu maddelere göre yapılacak propagandaların ve yayınlarının esasları, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Seçim propagandasının başlama gününden oy verme gününe kadar devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelere bağlı yerler ortaklıkları ile diğer kamu kişileri ve Bankalar Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler nedeniyle törenler düzenlenmek, beyanet verilmesi ve bunlar hakkında yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Aynı süre zarfında başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, seçim propagandasıyla ilgili yurt içi gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete bağlı araçlarla yapamayacak. Bu nedenle gezilerde protokol sebepli istikbal ve uğurlamalarla törenler olmayacak.

Başbakan ve bakanlar, seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olarak. Bu sürede  siyasi adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.