‘Umuda yolculuğa’ Jetski ve Yatla Çıkanlar Da Var

0
1399
'Umuda yolculuğa' Jetski ve Yatla Çıkanlar Da Var

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, son 6 yılda Yunan adalarına geçme amacıyla göçmenlerin kullandığı, 24 tekne, 7 jetski, 96 özel yat olmak üzere toplam 3 bin 399 deniz aracını ele geçirdi.

Daha iyi bir yaşam umut ederek Yunan adalarına ulaşıp Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin çoğu, trajik ölümlerle sonuçlanan şişme lastik botlara doluşarak Ege Denizi’ni geçmeye çalışırken, içlerinde bu yolculuğu jetski, özel yat ve sürat teknesiyle yapanlar da bulunuyor.

Umut yolcularından maddi durumu iyi olanlar, Ege kıyılarındaki yolculuğuna kiraladıkları ya da satın aldıkları jetski, sürat teknesi ve yat ile çıkarken, göçmenlerin büyük bölümü ise lastik şişme botla ölümü göze alıp denize açılıyor.

Muhabirlerin edindiği bilgilere göre, son yıllarda giderek artan düzensiz göç olaylarına karşı faaliyetlerini aralıksız sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bu yıl yaklaşık 85 bin göçmeni kurtarırken, göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik de denizlerde seyreden tüm teknelerin kontrolünü titizlikle yapıyor.

Maddi duruma göre deniz aracı değişiyor

9 metre uzunluktaki bir şişme bota yaklaşık 60-65 kişi bindiren “umut tacirleri”nin, bu yolculuk için kişi başına 1000 ila 5000 dolar para aldıkları, yakalanan göçmenlerin verdiği ifadeler sonucu ortaya çıkıyor.

Maddi durumu iyi olanlarsa, daha “hızlı” ve “güvenli” geçiş imkanı sağlayan sürat teknesi, yat gibi deniz araçlarını kiralıyor veya grup halinde satın alarak Avrupa hayalinin peşinden gidiyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, düzensiz göç faaliyetlerine karşı yürüttüğü arama kurtarma operasyonlarında, 2015 yılında, 2 bin 204 lastik şişme bot ile 29 özel yat, 4 jetski,  42 tekne ve 13 sürat teknesi, son 6 yılda ise 2 bin 846’si lastik şişme bot, 226’sı fiber tekne olmak üzere 3 bin 399 deniz aracı ele geçirdi.